EN
Strona główna Aktualności
Jaka jest przyszłość Karty Wolontariusza i rola...

Jaka jest przyszłość Karty Wolontariusza i rola wolontariatu w Polsce? Prosto z panelu konferencji NIW-CRSO!

-


126278942-864471804354955-7999618595405561132-.jpg
125990520-864471967688272-4004831230410682373-.jpg
niw-d1-75.jpg
niw-d1-76.jpg

Jesteśmy właśnie po corocznej 2-dniowej konferencji NIW-CRSO, na której i nie mogło zabraknąć Karty Wolontariusza Korpusu Solidarności! Jaka przewidywana jest przyszłość Karty oraz rola wolontariatu w Polsce? 
Kogo ominęła konferencja i panel z udziałem Korpusu Solidarności - zapraszamy do podsumowania!

 

19 listopada (czwartek), w pierwszy dzień konferencji NIW-CRSO pt. „Społeczeństwo obywatelskie: kierunek wspólnota" odbył się panel poświęcony Karcie Wolontariusza Korpusu Solidarności: Karta Wolontariusza Korpusu Solidarności: dlaczego warto? z udziałem: Dariusza Pietrowskiego (Korpus Solidarności, NIW-CRSO), Marty Soluch (prezes Fundacji ORLEN), Jolanty Żubrowskiej (Muzeum Łazienki Królewskie), Moniki Kulik (Forum Odpowiedzialnego Biznesu) prowadzony przez Miłosza Ukleję (Korpus Solidarności, NIW-CRSO).

 

Podczas panelu poruszaliśmy 3 główne tematy:

1. W jaki sposób zachęcać i motywować wolontariuszy do udziału w projektach społecznych?

2. Co przekonuje do udziału w wolontariacie pracowniczym – lojalność wobec pracodawcy czy osobiste motywacje wolontariuszy? 

3. W jaki sposób doceniać aktywność wolontariuszy? Jaką rolę może w tym zakresie odgrywać program lojalnościowy, jak np. Karta Wolontariusza?

 

 

Jaka jest rola wolontariatu w Polsce?

 

Badania przeprowadzone przez Centrum Wolontariatu w Warszawie oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu na przestrzeni lat 2008 – 2019, wskazują na wzrost zainteresowania wolontariatem oraz wzrost liczby przedsiębiorstw podejmujących wolontariat pracowniczy.

Wolontariat, w tym wolontariat pracowniczy, staje się nieodłącznym elementem działań firmy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Wolontariat pracowniczy jest dla osób w każdym wieku, co widać po aktywności wolontariuszy, niemniej, co ciekawe, niższa aktywność zauważalna jest w grupie najmłodszych pracowników.

 

Instytucje publiczne coraz częściej sięgają po współpracę z wolontariuszami, a przodują w tym zakresie instytucje kultury.

 

Kluczowym czynnikiem sukcesu w organizacji wolontariatu jest osoba koordynatora wolontariatu, która odpowiedzialna jest za właściwą atmosferę wokół wolontariatu, zarządzanie wolontariatem i jego promocję. Niezwykle istotną rolę w aktywności koordynatora odgrywają jego postawa oraz predyspozycje, które wpływają na zaangażowanie wolontariuszy.

 

Nieodłącznym elementem współpracy z wolontariuszami bez względu na rodzaj prowadzonej działalności jest motywowanie wolontariuszy. Istotne jest tutaj dbanie o odpowiednią i dostosowaną ofertę dla wolontariuszy, dzięki której zainteresowane osoby znajdą satysfakcjonujące zajęcie, które będzie pobudzać ich do nieustającego działania. System motywowania wolontariuszy opiera się na indywidualnych potrzebach samorealizacji wolontariuszy.

 

 

Karta Wolontariusza jako odpowiedni motywator do działania?

 

Narzędziem wspierającym aktywność wolontariuszy może stać się Karta Wolontariusza, wprowadzona przez NIW-CRSO w ramach Korpusu Solidarności. Karta stanowi zbiór przywilejów i benefitów jako forma podziękowania wolontariuszom za ich aktywność społeczną. Do programu Karty mogą przystąpić partnerzy biznesowi, publiczni oraz z sektora pozarządowego oferując wolontariuszom swoje produkty i usługi.

Podczas panelu wielokrotnie zauważony został innowacyjny i ogólnopolski charakter Karty Wolontariusza, jak i istotna rola w budowaniu jej programu.

Program Karty Wolontariusza niewątpliwie zapowiada się ciekawie, już teraz jej przyszłość została porównana do Karty PCK w kontekście rozpoznawalności w całej Polsce – czy spełni te przewidywania? Z pewnością ten unikatowy system benefitowy zaznaczy swoją obecność w świadomości środowiska wolontariackiego w Polsce.

 

  


Powrót