Debata „Wolontariat jako doświadczenie zmieniające życie”
Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” zaprasza wszystkie osoby, którym bliska jest idea wolontariatu i zaangażowania społecznego na debatę, która odbędzie pod hasłem: „Wolontariat jako doświadczenie zmieniające życie”.
Podczas debaty nasi eksperci podzielą się wiedzą i doświadczeniami na temat tego, jak wolontariat może stać się powodem życiowej zmiany i co z tego wynika – dla wolontariuszy, koordynatorów i beneficjentów.
Spotkanie będzie miało charakter otwartej dyskusji, a także elementy warsztatowe – zaproponujemy uczestnikom doświadczenie, które pozwoli głębiej zrozumieć naturę społecznego zaangażowania.
Spotykamy się po to, by przyjrzeć się wolontariatowi w pełniejszym wymiarze.
Podczas debaty poruszymy następujące wątki:
- Co jest tak naprawdę esencją wolontariatu?
- Czy wolontariat może przyczynić się do zmiany sposobu postrzegania świata?
- Co faktycznie rozwijamy w sobie jako wolontariusze?
- Czy wolontariat może stać się krokiem milowym w rozwoju osobistym?
- Jakie umiejętności, cechy, zdolności możemy w sobie rozwinąć dzięki wolontariatowi?
- Co wolontariat pozwala nam w sobie zobaczyć?
- Jak opowiadać o wolontariacie by zainspirować innych?
Start: 9 września (środa), godz.: 17:00 - 19:30
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Zgłoszenia przyjmuje p. Małgorzata Michaluk (e-mail: malgosia@centerko.org, tel.: 793 044 711) za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, dostępnego tutaj
Prowadząca: Małgorzata Michaluk – wieloletnia wolontariuszka i pracownik organizacji pozarządowych, zaangażowana w organizację i promocję wolontariatu, absolwentka filozofii i pedagogiki specjalnej, terapeutka wspierająca rodziny osób z autyzmem. Przez 5 miesięcy była wolontariuszką w nepalskim sierocińcu, wspierała akcje pomocowe dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. Zainteresowana tematem psychologii międzykulturowej, budowania świadomych społeczności i wspólnoty.
W wydarzeniu wezmą udział eksperci:
- Anna Rogowska – psycholog wspierająca osoby zawodowo zajmujące się pomaganiem,
- Magdalena Korczyk-Waszak – coach i doradca w zakresie rozwoju organizacji i wzmacniania kompetencji osobistych.
Uczestnicy spotkania otrzymają podręcznik dla koordynatorów dotyczący tego, jak mówić o wolontariacie w organizacji, jak tworzyć narrację zachęcającą do zaangażowania, jak zbierać i analizować historie opowiadane przez wolontariuszy, koordynatorów, społeczników, by posłużyły one do rozwoju organizacji i wolontariatu. Uczestnicy otrzymają zaproszenie do grupy na facebooku, na której będą kontynuowali dyskusję oraz pracowali z podręcznikiem pn. „POTRZEBNY NOWY JĘZYK – jak mówić o wolontariacie i zaangażowaniu społecznym by uchwycić jego sedno?”.
Debata wolontariacka realizowana jest w ramach Partnerstwa dla Wolontariatu Programu Korpus Solidarności i dofinansowana przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.