Szkolenie rozwijające dla wolontariuszy: woj....

Szkolenie rozwijające dla wolontariuszy: woj. podlaskie

Data wydarzenia: 2021-10-05 -
Miejsce: Pracownia Orange w Dołubowie (budynek WTZ), 35 -, Dołubowo 17-306
Organizator: Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach
zoe-schaeffer-d-vjfp1ds1y-unsplash-min.jpg

Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach zaprasza wolontariuszy na działanie rozwijające dla wolontariuszy: „Wolontariat w ochronie środowiska - razem chronimy nadbużańską przyrodę”.

Jeśli jesteś aktywnym wolontariuszem/ką, interesujesz się przyrodą i chcesz podejmować działania dotyczące  ochrony środowiska i edukacji ekologicznej, w szczególności na terenie Doliny Bugu,  zapraszamy Cię na  szkolenie!

Program szkolenia obejmie następujące tematy:

1) Ochrona środowiska naturalnego jako potencjalnego miejsca pracy wolontariusza;

2) Rola wolontariatu w zwiększaniu powierzchni zadrzewionych;

3) Utrzymanie czystości na szlakach – udział wolontariuszy w porządkowaniu obszarów leśnych;

4) Zagrożenia związane z wykonywaniem działań wolontarystycznych w terenie leśnym.

Poznasz ogólne zasady bezpieczeństwa podczas akcji w terenie, w lesie, nad wodą, m.in.: zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku ukąszeń, pogryzień i użądleń. Dowiesz się, co zrobić, gdy zbierając śmieci znajdziesz odpady zagrażające zdrowiu i życiu. Jak dobrze zaplanować akcję i zachęcić innych do włączenia się w nią? Jak rozpromować jej efekty?

Chętni, po ukończonym szkoleniu będą mieli możliwość jako wolontariusze uczestniczyć w akcjach, które obecnie są realizowane w woj. podlaskim. Dowiecie się jak Korpusu Solidarności wspiera i motywuje wolontariuszy. Opowiemy m.in. o akcji #CzysteRzeki, do której nadal można dołączyć. Wspólnie poszukamy także pomysłów na działania edukacyjne z zakresu ekologii adresowane do różnych grup wiekowych.

Przyjdź! Poznasz osoby o podobnych zainteresowaniach i wspólnie podejmiecie działania, które pomogą zachować piękno i czystość Doliny Bugu!

Start: 5 października (wtorek) 2021, godz. 10:30 – 13:30

Miejsce: Pracownia Orange w Dołubowie, budynek WTZ, Dołubowo 35, gmina Dziadkowice

Prowadząca: Katarzyna Kamecka-Lach – doświadczona animatorka i trenerka. Specjalizuje się w tematyce wolontariatu integracyjnego. Inicjatorka i koordynatorka PełnoAktywnego Centrum Wolontariatu. Razem z wolontariuszami przeprowadziła wiele akcji, w tym związanych z ochroną środowiska, najbardziej znana to „Ustrzel wysypisko!” – likwidacja dzikich wysypisk śmieci oraz działania edukacyjne rozwijające postawy proekologiczne wśród dzieci i młodzieży. Prezeska Stowarzyszenia „Centrum na Wschodzie” oraz Spółdzielni Socjalnej „Esskapada”.

Zapisy: Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia telefonicznie: +48 600 881 572, +48 501 838 987 lub e-meilem: wolontariat@pryzmat.org.pl.

Organizatorzy zapewniają: bezpłatne i ciekawe zajęcia, poczęstunek, zaświadczenie. Istnieje możliwość zwrotu kosztów dojazdu do wysokości biletów autobusowych, osobom spoza Dołubowa – należy zgłosić taką potrzebę przed szkoleniem, kom. 501 838 987 – Anna Ruszewska.

Szkolenie sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.