Objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy V Forum Wolontariatu to ogólnopolskie spotkanie z udziałem ok. 120 wolontariuszy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji publicznych zaangażowanych w działania wolontariackie w ramach Korpusu Solidarności. Odbędzie się w Warszawie dniach 22 – 23 maja 2023 w gościnnych wnętrzach Belwederu.

Tradycyjnie podczas Forum odbędą się również spotkania, warsztaty oraz debaty, które przede wszystkim umożliwią uczestnikom zdobycie wiedzy, profesjonalizację ich działań oraz doskonalenie form współpracy z wolontariuszami. Goście wezmą także udział w wizytach studyjnych w wybranych placówkach wzorowo współpracujących z wolontariuszami. Jest to zawsze okazja, aby spotkać się z doświadczonymi organizatorami wolontariatu oraz wymienić się doświadczeniami i pomysłami w zakresie organizacji wolontariatu. Chcemy, aby tegoroczne Forum Wolontariatu było w dużej części poświęcone podsumowaniu długoterminowego i systematycznego zaangażowania wolontariuszy w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

V edycja Forum będzie również okazją do wręczenia Nagród Wolontariatu Korpusu Solidarności dla Wolontariuszy i Koordynatorów Roku 2022 oraz wyróżnienia osób, które w sposób szczególny angażowały się w działania wolontariackie w ubiegłym roku.

Organizacja Forum Wolontariatu w tak wyjątkowym miejscu będzie zaszczytem i wyróżnieniem dla wolontariuszy, którzy angażują się w najtrudniejsze formy wolontariatu długoterminowego. Uczestnicy ubiegłorocznego Forum, zorganizowanego wspólnie z Kancelarią Prezydenta w Pałacu Belwederskim, zgodnie dostrzegli w tym geście troskę i zainteresowanie Głowy Państwa aktywnością społeczną wolontariuszy i znaczeniem wolontariatu dla rozwoju społeczno – ekonomicznego Polski. Jesteśmy przekonani, że ponowne spotkanie członków Korpusu Solidarności w Pałacu Belwederskim będzie dla nich motywacją do działania oraz inspiracją do podejmowania nowych wyzwań wolontariackich.

Korpus Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 to pierwszy w historii Polski program mający popularyzować wolontariat stały i zachęcać do włączania się w systematyczne działania obywatelskie. Zarządzany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, we współpracy z organizacjami pozarządowymi na terenie całego kraju.

Korpus Solidarności to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą - wolontariusze, koordynatorzy wolontariatu, organizacje pozarządowe i otoczenie wolontariatu. Będzie nam bardzo miło spotkać się z nimi pod koniec maja, by wspólnie fetować mały jubileusz – V edycję Forum Wolontariatu.