wolontariusze-87.jpg

Zainteresowałeś się wolontariatem i znalazłeś serwis internetowy Korpusu? Super! Pierwszy krok za Tobą.
Chcesz zostać wolontariuszem, ale nie bardzo wiesz, jak to zrobić, szukasz inspiracji i porad? Jesteś w dobrym miejscu!
Może nie jesteś jeszcze przekonany czy warto, ale masz zapał i energię? Na naszej stronie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Może już jesteś wolontariuszem w organizacji lub instytucji i zastanawiasz się czy dołączyć do Korpusu Solidarności? To wszystko jest możliwe - po to jesteśmy.
Znajdź Partnera Korpusu Solidarności w swoim województwie i skontaktuj się z nim.

Korpus Solidarności jest propozycją dla osób, które zamierzają pomagać nie tylko „od święta", ale w dłuższej perspektywie czasu. Dla tych wolontariuszy, którzy chcą się rozwijać, poznawać nowe środowiska, być w wirze ważnych spraw. Wolontariusze Korpusu Solidarności to ludzie w różnym wieku, z różnych środowisk, ale podzielają podobne wartości, takie jak m.in.: solidarność, szacunek, dobro wspólne i uczciwość.

Drugi krok do bycia członkiem Korpusu to rejestracja  na platformie SOW (System Obsługi Wolontariatu). Tam możesz znaleźć oferty wolontariatu, które zamieściły organizacje i instytucje z całego kraju. W SOW zamieścisz także swoją ofertę pomocy – to, co oferujesz jako wolontariusz, co chciałbyś robić, jakim czasem dysponujesz, w jakim obszarze jesteś zainteresowany współpracą w wybranymi organizacjami.

Kolejny etap – trzeci krok, to udział w szkoleniu, przygotowaniu do członkostwa w Korpusie. Możesz je odbyć u jednego z naszych Partnerów lub on-line, jeżeli masz utrudniony dostęp do nich bądź mieszkasz w znacznej odległości.

Na koniec najprzyjemniejsze – wybór oferty wolontariatu i podjęcie współpracy z wybraną placówką. Cały czas w trakcie aktywności możesz liczyć na wsparcie organizatorów i Partnerów Programu. Oferujemy poradnictwo, szkolenia rozwijające, udział w ciekawych akcjach wolontariackich czy obozach wakacyjnych. Umożliwiamy pozyskanie minigrantów na realizację autorskich projektów i akcji, zniżki i specjalne oferty u Partnerów Korpusu w programie benefitowym.

Zaciekawiliśmy? Zapraszamy!

Każdy, kto dobrowolnie pomaga lub chce pomagać oraz dołączy do Korpusu Solidarności. Może to być osoba z doświadczeniem lub bez, ktoś pełen entuzjazmu i ochoty do systematycznej, długofalowej aktywności na rzecz innych. Wolontariuszem w Korpusie mogą być osoby w różnym wieku: uczniowie, studenci, pracujący, seniorzy.

Udział w Korpusie Solidarności wiąże się z podjęciem zobowiązania o długoterminowym zaangażowaniu się w wolontariat.

Osoby w wieku 15 - 65 lat deklarują wolontariat w wymiarze min. 16 godz. miesięcznie w okresie 12 miesięcy.
Osoby poniżej 15 lat, osoby powyżej 65 lat oraz osoby z niepełnosprawnościami deklarują zaangażowanie w wolontariat w wymiarze 6 godz. miesięcznie przez okres min. 6 miesięcy.

Działalność można realizować w dowolnej liczbie organizacji nie trzeba być „przywiązanym” do jednego miejsca.

Członkowie Korpusu Solidarności podzielają wartości zawarte w Karcie Wartości Korpusu Solidarności oraz akceptują Regulamin Członkostwa w Korpusie Solidarności. To osoby tolerancyjne, odpowiedzialne, otwarte, ciekawe świata i ludzi.

Wolontariusz Korpusu Solidarności ma dostęp do szerokiego spektrum aktywności. Od działań kulturalnych przez sportowe, społeczne i edukacyjne, po ekologiczne, czy z zakresu pomocy medycznej. Wśród ofert dla wolontariuszy znajdują się prace biurowe, pomoc we współorganizowaniu wydarzeń, opieka nad osobami niesamodzielnymi. Jeśli interesuje Cię sport, możesz np. organizować zajęcia rekreacyjne, jeżeli informatyka - zostań administratorem strony internetowej lub jej redaktorem. Miłośnicy zwierząt mogą wyprowadzać psy na spacer w schronisku lub budować kocie domki. Zanim się zdecydujesz, zastanów się, co chciałbyś robić, w czym czujesz się najlepiej lub jakie umiejętności planujesz rozwinąć w trakcie wolontariatu.  

Oferty wolontariatu w ramach Korpusu są gromadzone w jednym miejscu – internetowym Systemie Obsługi Wolontariatu (SOW), do którego będziesz miał dostęp jako członek Korpusu. Będziesz mógł go również współtworzyć zamieszczając w nim własne ofertę pomocy jako wolontariusz.

Angażując się jako wolontariusz  Korpusu - pamiętaj, aby dokumentować swoją działalność wolontariacką w swoim profilu na platformie SOW poprzez prowadzenie ewidencji godzin wolontariatu. Ma to znaczenie m.in. dla ustalania członkostwa w Korpusie oraz dla korzystania z Karty Wolontariusza – programu benefitowego dla członków Korpusu.

Aby przystąpić do Programu:

  • Zarejestruj swój profil w SOW - załóż swoje konto wolontariusza i zaproponuj ofertę pomocy.
  • Skontaktuj się z regionalnym lub lokalnym Partnerem programu, który zapewni Ci przygotowanie do wolontariatu w Korpusie Solidarności w formie szkolenia stacjonarnego lub online.

W zależności od tego czy działasz już jako wolontariusz w jakiejś organizacji, czy jeszcze nie – postępuj wg poniższych wskazówek:

Nie jesteś wolontariuszem organizacji. Sam zaczynasz szukać organizacji korzystając z systemu SOW. System wg. zdefiniowanych przez Ciebie w czasie rejestracji preferencji, będzie automatycznie podpowiadał Ci oferty pracy. Możesz oczywiście także samodzielnie przeszukiwać katalog ofert.

Po wybraniu interesującej propozycji kontaktujesz się z organizacja, która ją zamieściła i ustalacie warunki współpracy.

 

Jesteś wolontariuszem w organizacji, możesz dotychczasową aktywność realizować w niej w ramach Korpusu Solidarności. Zaproponuj koordynatorowi aby zgłosił organizację do Programu i włączył do niego Twoją aktywność.

Jeśli organizacja nie jest zainteresowana udziałem w Programie, nie rezygnując z pracy w niej, znajdź sobie w ramach Korpusu inną placówkę i tam rozpocznij wolontariat Korpusu Solidarności.

Członkostwo uzyskuje się po przepracowaniu wymaganej liczby godzin w czasie 3 miesięcy od dnia podjęcia pierwszego wolontariatu. Decyduje o tym moment rozpoczęcia współpracy z organizacją, udokumentowany przepracowanymi godzinami. Możesz to robić w jednej organizacji lub kilku organizacjach jednocześnie.  

Obowiązkowa liczba godzin wolontariatu jest różna dla różnych grup wolontariuszy. Piszemy o tym w Regulaminie oraz w zakładce Kim jest wolontariusz Korpusu Solidarności.

W Korpusie możesz działać indywidualnie lub dołączyć do grupy wolontariuszy. Wolontariat indywidualny daje Ci niezależność, bo o skali zaangażowania decydujesz sam. Podobnie jest w przypadku wybieranych aktywności – możesz dopasować je do indywidualnych predyspozycji i podejmować działania niezależnie od członków grupy.

Wolontariat grupowy jest dla wszystkich, którzy chcą działać w ramach większej kooperatywy. Grupę mogą budować znajomi, uczniowie, studenci, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracownicy firmy, harcerze czy dowolne inne grono osób. Program nie przewiduje ograniczeń ze względu na liczebność grupy czy jej strukturę wiekową. Współdziałanie korzystnie wpływa na wzajemną motywację, a tym samym zwiększa potencjał działania i efekty.

Będąc wolontariuszem Korpusu, nie tylko stajesz się częścią wspólnoty ludzi, którzy czerpią radość z pomagania i mają podobne wartości, ale także bardzo dużo zyskujesz.  

  • Program umożliwia Ci dostęp do urozmaiconej oferty edukacyjnej. Możesz uczestniczyć np. w szkoleniach, spotkaniach, forach, debatach
  • Jeśli chcesz realizować własne pomysły, masz szansę ubiegać się o mini granty – dotacje finansowe na przeprowadzenie autorskich inicjatyw wolontariackich
  • Możesz wziąć udział w wakacyjnych obozach dla wolontariuszy
  • Możesz uczestniczyć w konkursach na Wolontariusza Roku
  • Przygotowaliśmy dla Ciebie program benefitowy - Karta Wolontariusza - system ulg, bonifikat w korzystaniu z usług partnerów Korpusu
  • Masz dostęp do platformy SOW, dzięki której w łatwy i szybki sposób wyszukasz interesujące Cię oferty wolontariatu oraz sprawdzisz dotychczasową historię swojej aktywności.

W ramach Karty Wolontariusza przewidujemy dla Ciebie system przywilejów i wyróżnień, dostępny dla członków Korpusu. Chcemy w ten sposób docenić Twoje zaangażowanie. W ramach Karty oferowane będą zniżki i bonusy u Partnerów Programu (instytucje kultury, sportu, transport publiczny, partnerzy biznesowi).

Warunkiem korzystania z Karty Wolontariusza jest bycie aktywnym członkiem Korpusu, co wiąże się z przepracowaniem wymaganej regulaminem odpowiedniej liczby godzin wolontariatu.
Oferta Programu benefitowego będzie stale poszerzana wraz z rozwojem Programu Korpus Solidarności.

Od organizatorów Programu, naszych Partnerów i swojego koordynatora możesz oczekiwać realnego wsparcia.

  • Koordynator z Twojej organizacji zapewni Ci wsparcie merytoryczne i praktyczne. Zajmie się formalnościami związanymi z Twoją działalnością, wprowadzi Cię w zasady pracy na Twoim stanowisku, będzie czuwał nad wykonywanymi przez Ciebie zadaniami, będzie Cię wspierał i prowadził do wyznaczonego celu.
  • Regionalny lub Lokalny Partner Programu, w każdym województwie współpracujemy z Partnerami, którzy oferują Ci szkolenia, spotkania oraz udział w akcjach i wydarzeniach wolontariackich. Proponowana oferta edukacyjna przygotuje Cię do wolontariatu, podniesie Twoje kompetencje i ułatwi podjęcie nowych działań wolontariackich. Do Partnera będziesz mógł zwrócić się również o poradę. Doradztwo może dotyczyć aspektów formalno-prawnych, akcji wolontariackich, rozwoju osobistego czy sytuacji problematycznych związanych z pomaganiem.
  • Wsparciem będzie dla Ciebie również sama społeczność wolontariuszy Korpusu i wymiana doświadczeń pomiędzy jego uczestnikami.

W Korpusie znajdziesz przestrzeń do realizacji własnych marzeń i pomysłów, rozwijania talentu i pasji. Możesz pomagać blisko domu lub wyjechać poza swoje miejsce zamieszkania. Możesz też pracować siedząc w swoim fotelu angażując się w e-wolontariat z wykorzystaniem nowych technologii. Wybór należy do Ciebie. Dzięki udziałowi w Programie m.in.:

  • Zdobędziesz nowe kompetencje, wymienisz doświadczenia
  • Znajdziesz przyjaciół i zbudujesz nowe relacje
  • Staniesz się częścią grupy osób podzielających twoje wartości
  • Poczujesz radość i satysfakcję z działań społecznych
  • Wzmocnisz swoją aktywność i działanie na rzecz wspólnego dobra
  • Dla swojego otoczenia będziesz mógł stać się np. animatorem, liderem
  • Będziesz miał wpływ na to, co dzieje się w twoim otoczeniu

Promuj Korpus Solidarności, opowiadając innym o tym, co sam robisz w Korpusie. W pierwszej kolejności opowiedz o programie znajomym i pochwal się swoim bliskim. Dziel się swoją aktywnością w mediach społecznościowych. Pokaż, co robisz, relacjonuj działania, udostępniaj efekty swojej pracy na platformach społecznościowych, pozwól, aby wieści o programie ruszyły w świat. Inspiruj innych swoją postawą. Pokazuj, że warto pomagać i jak wiele z tej pomocy czerpiesz satysfakcji. Jak ciekawe stało się Twoje życie.

Dzięki Tobie więcej osób zainteresuje się wolontariatem!

Znalezienie wolontariatu ułatwi Ci stworzony przez Korpus ogólnopolski internetowy System Obsługi Wolontariatu (SOW).

Organizacja zamieszcza w nim ogłoszenia wolontariatu, a Ty szukasz tam oferty dla siebie. Zakładając profil w SOW (co jest obowiązkowe dla członków Korpusu), zaprezentujesz siebie oraz zaproponujesz ofertę pomocy i wskażesz jakich działań chciałbyś się podjąć. Dzięki temu organizacja będąca członkiem Korpusu szukając w SOW wolontariuszy do współpracy, będzie mogła znaleźć także Ciebie i zaprosić do działania.

Aktualne oferty wolontariatu znajdziesz w zakładce Oferty wolontariatu. Bez konieczności rejestracji w SOW możesz przeglądać oferty, ale nie będziesz mieć możliwości skorzystać z nich (nie uzyskasz dostępu do danych kontaktowych organizacji). Nastąpi to w momencie rejestracji w SOW i założenia profilu wolontariusza Korpusu Solidarności.

Bezpośredni dostęp do SOW i formularza rejestracyjnego uzyskasz klikając w zakładkę Dołącz do nas. Przekonasz się, że propozycje wolontariatu są dla wszystkich. Adresowane są do uczniów, studentów, jak również osób dorosłych i w wieku senioralnym. Wiele organizacji liczy na pomoc wolontariuszy, którzy mają czas i energię, a pond wszystko potrzebę niesienia pomocy.

Ciekawa propozycja czeka również na Ciebie!