Wolontariusze i organizacje na Pomorzu mogą skorzystać z szerokiego wachlarza narzędzi wspierających ich w codziennym zaangażowaniu na rzecz lokalnych społeczności. Poznaj kompleksową ofertę wolontariatu dla wolontariuszy i organizacji w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku!

 

Osoby i organizacje zainteresowanie wolontariatem lub stawiające w nim swoje pierwsze kroki mogą liczyć na pakiet szkoleniowy, który wprowadzi ich w świat wolontariatu. Można wziąć udział w szkoleniach grupowych, organizowanych stacjonarnie oraz online lub skorzystać z poradnictwa indywidualnego. Dla bardziej doświadczonych RCW ma ofertę edukacyjno-szkoleniową, która umożliwi rozwój i profesjonalizację w działaniach wolontariackich. Podobnie dla wolontariuszy mających już pewien bagaż doświadczeń Korpus przygotował ofertę spersonalizowanych szkoleń rozwijających oraz bony edukacyjne, które służą pogłębieniu ich wiedzy, rozwojowi zainteresowań, ułatwieniu podjęcia aktywności w nowych obszarach wolontariatu czy przygotowania do działań wymagających specjalistycznego przygotowania i szerszych kompetencji. To także szansa dla wolontariuszy wyróżniających się cechami liderskimi, którzy w swoich społecznościach chcą działać jako animatorzy wolontariatu, rozwijając lokalne, oddolne projekty inicjowane przez grupy wolontariuszy. Ci skorzystać mogą także z minigrantów na inicjatywy wolontariackie.

korpus-solidarnosci-na-pomorzu-morze-mozliwosci-dla-wolontariatu-247.jpg

 

Z myślą o potrzebie wymiany doświadczeń i inspirowania się dobrymi praktykami i sprawdzonymi rozwiązaniami, organizowane są również debaty i spotkania branżowe. W ramach dodatkowych działań rozwijających można skorzystać z oferty wizyt studyjnych, spotkań motywacyjnych, networkingowych czy doradztwa specjalistycznego. Specjalną ścieżką rozwojową są staże, zarówno dla koordynatorów początkujących w obszarze współpracy z wolontariuszami, którzy chcą zdobyć podstawową wiedzę i kompetencje, jak i tych mniej i bardziej doświadczonych, którzy chcą zaktualizować swoją wiedzę i pogłębiać lub pozyskiwać kolejne umiejętności. Organizacje mają też możliwość skorzystania z audytu i ewaluacji, czemu służy narzędzie standaryzacji wolontariatu i udział w procesie certyfikacji, w którym można uzyskać znak jakości "Miejsce Przyjazne Wolontariuszom".

 

Aby zapewnić możliwość samodzielnego wyszukiwania ofert wolontariackich, powstał ogólnopolski serwis kojarzeniowy System Obsługi Wolontariuszy (SOW) – z serwisu można korzystać w dwojaki sposób: albo przeszukując i aplikując na zamieszczone tam oferty, albo dodając własne ogłoszenia o chęci współpracy w charakterze wolontariusza. Dla koordynatorów to również świetne narzędzie do ewidencjonowania zaangażowania wolontariuszy, elektronicznego generowania umów czy wystawiania zaświadczeń. Wystarczy zarejestrować bezpłatne konto i aplikację na smartfona.

 

Aktywni wolontariusze mogą skorzystać z systemu benefitów w ramach Karty Wolontariusza“, która oferuje zniżki i bonusy przygotowane przez partnerów programu na terenie całej Polski, niezależnie od miejsca zamieszkania.

 

W ramach oferty Korpusu organizowane są też akcje wolontariackie, które mają charakter działań lokalnych lub wydarzeń realizowanych na terenie całego województwa. Wolontariusze mogą też zgłaszać się do nas z własnymi pomysłami, które pomożemy im zrealizować. RCW wspiera także koordynatorów pomagając im w organizacji i koordynacji akcji i działań z udziałem wolontariuszy. 

 

Szczególną formą wsparcia młodych wolontariuszy jest Szkolny Korpus Solidarności, czyli program edukacyjny dla uczniów i uczennic pomorskich szkół podstawowych i średnich. Dedykowana oferta szkoleniowa, uwzględniająca specyfikę tego obszaru wolontariatu, pozwala młodzieży współtworzyć wizję i kierunki rozwoju wolontariatu szkolnego, daje im możliwość wzmocnienia kompetencji, przestrzeń do wymiany doświadczeń, wykazania się kreatywnością i realizowania własnych pomysłów na działania ochotnicze. To również poradnictwo oraz wsparcie szkoleniowe i organizacyjne dla nauczycieli – opiekunów szkolnych kół wolontariatu, m.in. w zakresie zakładania i rozwijania szkolnego wolontariatu czy możliwości wymiany doświadczeń wśród innych koordynatorów. 

 

Zainteresowanych szczegółami nt. możliwości skorzystania z oferty Korpusu zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z operatorem programu (Partnerem Regionalnym) w woj. pomorskim: Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Zapraszamy do kontaktu - pomożemy dobrać indywidualną ofertę wsparcia, szytą na miarę Twoich potrzeb!

 

Szczegóły i kontakt znajdziesz tutaj

Gdańsk pomorskie, Gdańsk