Debaty wolontariackie są bardzo atrakcyjnymi, a jednocześnie ogromnie potrzebnymi wydarzeniami, które gromadzą różne osoby zaangażowane w wolontariat: doświadczone, jak i te, które dopiero wchodzą w ten świat. Umożliwiają zderzenie poglądów oraz tworzenie nowych pomysłów w oparciu o znajomość środowiska lokalnego. Nie inaczej było w Niebie w Mieście w Częstochowie 22 kwietnia 2023 r., gdzie odbyła się Częstochowska Debata Wolontariacka, która stanowiła jeden z punków trzyletniego projektu Często Pomagam, który realizuje Fundacja dla Życia i Rodziny, Lokalny Partner Programu Korpus Solidarności.

Debata to już kolejne spotkanie gromadzące doświadczonych koordynatorów, wolontariuszy, osoby związane z różnymi formami wolontariatu - akcyjnego, krótkoterminowego, długoterminowego. W jego trakcie poruszane były tematy związane z organizacją wolontariatów szkolnych i w organizacjach pozarządowych w regionie częstochowskim. Jednym z istotnych problemów poruszonych w debacie była kwestia aktywizacji młodzieży w działaniach wolontariackich poza godzinami szkolnymi.

Dlatego Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji, wyjaśniał, czym jest wolontariat: "Wolontariat jest bardzo szerokim pojęciem, ponieważ mamy do czynienia z pomocą społeczną, ochroną środowiska, pomocą drugiemu człowiekowi, zwierzętom czy wolontariatem w dziedzinie kultury. Każdy może więc znaleźć przestrzeń dla siebie." I podkreślał: "Moją motywacją jest również to, iż w wolontariacie łatwiej uczyć się dla kogoś niż dla siebie i taka nauka przychodzi o wiele łatwiej. Proponujemy młodzieży, aby rozwijać się dla kogoś innego i dzięki temu rozwijać w sobie cechy, którym możemy służyć innym".

Ważny głos padł również z ust Agnieszki Grabińskiej, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta: "Temat bardzo trudny, ale potrzebny – wolontariat długoterminowy wśród młodzieży. Każdy wolontariat jest cenny i każdy z nas, przynajmniej kilka razy w roku w takim wolontariacie bierze udział. W wolontariacie chcemy zachęcić młodzież do dłuższego zaangażowania. Możliwości jest wiele, rozpoczynając od doświadczenia zawodowego, a kończąc na zatrudnieniu, bądź samozatrudnieniu w przypadku otwarcia własnej organizacji pozarządowej."

Projekt Często Pomagam został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa ze środków Korpusu Solidarności - Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030.