To już 15 lat odkąd na mapie Łodzi pojawiło się Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko”! Dlatego dn. 15 kwietnia 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia „Pomost” hucznie obchodzono jego XV Urodziny. Patronat honorowy nad fetowaniem objął Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber i Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, natomiast patronat medialny program Młodzi w Łodzi. 

Poniżej przedstawiamy relację pisemną. Jednak na początek zapraszamy do obejrzenia bardzo enegetycznego filmu z wydarzenia, który świetnie oddaje atmosferę święta pełnego sympatii i radości typowej dla działań wolontariackich.

Oficjalna część wydarzenia rozpoczęła się od wspominkowego filmiku z poprzednich spotkań urodzinowych „Centerka”. Po tym nastąpiło przywitanie gości przez zespół Centrum, następnie głos zabrał zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Michał Rulski. Mówił, iż za każdym razem, gdy odwiedza swoje rodzinne miasto jest dumny z tego, w jaki sposób szerzony jest wolontariat oraz wyraził podziw dla zaangażowanych społeczników.

Wśród łodzian była także Karolina Karolewska – koordynatorka, wolontariuszka, animatorka, zgierzanka, która mówiła o szkoleniach realizowanych w ramach Programu Korpus Solidarności. Co ważne, zarówno szkolenia, o których wspomniała, jak i inne wymieniane działania, są przede wszystkim wymianą doświadczeń, bo każdy wolontariat jest inny. Aktywiści z "Centerka" działają z młodzieżą, seniorami, osobami z niepełnosprawnościami, zwierzętami.

Realizowana przez Regionalnego Centrum Wolontariatu akcja społeczna dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.

fot. Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko”

Kierownik RCW, Mariusz Kołodziejski, w swojej wypowiedzi podkreślił, że początkowo wolontariat w „Pomoście” miał być tylko urozmaiceniem, które osobom z niepełnosprawnościami pomoże funkcjonować w świecie. Nadmienił także, że każdy człowiek ma jakiś talent oraz coś, czym może się dzielić z innymi istotami ludzkimi, tylko niejednokrotnie potrzeba pokazania drogi, w jaki sposób dawać dobro innym (stąd cykl pod nazwą „Spotkanie ze Sztuką”).

Następnie przyszła kolej na osoby, biorące udział w projektach realizowanych przez „Centerko”. Gosia Żmuda opowiadała o wolontariacie w mieszkaniach chronionych – o tym, jak bardzo ważne jest wdrażanie osób do „bycia” w rewitalizowanym obszarze miasta. Z kolei Gosia Barczewska mówiła o wolontariacie z kotami – one, jak każde inne stworzenie potrzebują naszej uwagi i opieki. Wspomniany został także projekt „Luzaki senioraki – promocja kultury hip hop 60+” – wyjątkowa grupa, która udowadnia za każdym razem, że wiek to tylko liczba i chyba nie ma granic, których nie da się przekroczyć – wystarczy chcieć i mieć ludzi wierzących w nasze starania i motywujących do sięgania co raz wyżej i wyżej.

Kończąc część związaną z opisaniem projektów, wystąpiła Danusia Frankiewicz reprezentująca Dłutowski Klub Seniora, przekazując na ręce Mariusza Kołodziejskiego piękne kartki urodzinowe. Następnie został wyświetlony filmik z występem Go Pomost! wskazujący, że mimo różnorodności, każdy z nas może wiele – czekamy zatem na finał kolejnej etiudy w wykonaniu wolontariuszy.

Po filmiku na środku pojawiła się Ola Łuczak, która krótko opowiedziała o warsztatach w ramach akcji społecznej „Urodzinowa Wolo-Troska”, wskazała instruktorki i urodzinowi goście podzielili się na grupy: malowanie eko-toreb, las w słoiku i lawendowy happening na Piotrkowskiej. Na sali głównej wszyscy ponownie spotkali się po godz. 17.00 z naszymi wytworami, które trafią do Mieszkań Chronionych z obszaru rewitalizacji.

Korpus Solidarności nie tylko w to popołudnie - mile spędzone z ludźmi, którzy pomoc innym stawiają bardzo wysoko - życzy łódzkiemu Regionalnemu Centrum Wolontariatu "Sto lat!"