Każdy, kto dobrowolnie pomaga lub chce pomagać oraz dołączy do Korpusu Solidarności. Może to być osoba z doświadczeniem lub bez, ktoś pełen entuzjazmu i ochoty do systematycznej, długofalowej aktywności na rzecz innych. Wolontariuszem w Korpusie mogą być osoby w różnym wieku: uczniowie, studenci, pracujący, seniorzy.

Udział w Korpusie Solidarności wiąże się z podjęciem zobowiązania o długoterminowym zaangażowaniu się w wolontariat.

Osoby w wieku 15 - 65 lat deklarują wolontariat w wymiarze min. 16 godz. miesięcznie w okresie 12 miesięcy.
Osoby poniżej 15 lat, osoby powyżej 65 lat oraz osoby z niepełnosprawnościami deklarują zaangażowanie w wolontariat w wymiarze 6 godz. miesięcznie przez okres min. 6 miesięcy.

Działalność można realizować w dowolnej liczbie organizacji nie trzeba być „przywiązanym” do jednego miejsca.

Członkowie Korpusu Solidarności podzielają wartości zawarte w Karcie Wartości Korpusu Solidarności oraz akceptują Regulamin Członkostwa w Korpusie Solidarności. To osoby tolerancyjne, odpowiedzialne, otwarte, ciekawe świata i ludzi.

W ramach Karty Wolontariusza przewidujemy dla Ciebie system przywilejów i wyróżnień, dostępny dla członków Korpusu. Chcemy w ten sposób  docenić Twoje  zaangażowanie. W ramach Karty oferowane będą zniżki i bonusy u Partnerów Programu (instytucje kultury, sportu, transport publiczny, partnerzy biznesowi).

Warunkiem korzystania z Karty Wolontariusza jest bycie aktywnym członkiem Korpusu co wiąże się z przepracowaniem wymaganej regulaminem odpowiedniej liczby godzin wolontariatu.
Oferta Programu benefitowego będzie stale poszerzana wraz z rozwojem Programu Korpus Solidarności.

Aby przystąpić do Programu:

Zarejestruj swój profil w SOW - załóż swoje konto wolontariusza i zaproponuj ofertę pomocy.
Skontaktuj się z regionalnym lub lokalnym Partnerem programu, który zapewni Ci przygotowanie do wolontariatu w Korpusie Solidarności w formie szkolenia stacjonarnego lub online.
W zależności od tego czy działasz już jako wolontariusz w jakiejś organizacji, czy jeszcze nie – postępuj wg. poniższych wskazówek:

Nie jesteś wolontariuszem organizacji. Sam zaczynasz szukać organizacji korzystając z systemu SOW. System wg. zdefiniowanych przez Ciebie w czasie rejestracji preferencji, będzie automatycznie podpowiadał Ci oferty pracy. Możesz oczywiście także samodzielnie przeszukiwać katalog ofert.

Po wybraniu interesującej propozycji kontaktujesz się z organizacja, która ją zamieściła i ustalacie warunki współpracy.

Jesteś wolontariuszem w organizacji, możesz dotychczasową aktywność realizować w niej w ramach Korpusu Solidarności. Zaproponuj koordynatorowi aby zgłosił organizację do Programu i włączył do niego Twoją aktywność.

Jeśli organizacja nie jest zainteresowana udziałem w Programie, nie rezygnując z pracy w niej, znajdź sobie w ramach Korpusu inną placówkę i tam rozpocznij wolontariat Korpusu Solidarności.